Przejdź do treści
zspBaczyn
Przejdź do stopki

Dzień Dziecka 2016

TreśćDzień Dziecka 2016


W czasie Dnia Dziecka zrealizowano także działania dotyczące "Światowego Dnia Bez Tytoniu"

Światowy Dzień Bez Tytoniu 31.05.2016r.

 

 

Hasłem Światowego Dnia Bez Tytoniu – 31 maja 2016 roku ogłoszonym przez WHO jest „Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych – Fakty i wyzwania”, które ma na celu podkreślenie roli jednolitych opakowań jako części całościowego i wielosektorowego podejścia do ograniczenia palenia tytoniu na świecie. Uczniowie  z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Baczynie aktywnie włączyli się w obchody Światowego Dnia bez Tytoniu.

W dniach poprzedzających „Światowy Dzień Bez Tytoniu” podczas lekcji wychowawczych zostały przeprowadzone zajęcia, na których uczniowie zostali poinformowani o szkodliwości palenia tytoniu i ćwiczyli postawę asertywności wobec namawiania do korzystania z używek. Ponadto uczniowie obejrzeli prezentację  o konsekwencjach wynikających zarówno z czynnego jak i biernego palenia.

Efektem końcowym zajęć stały się wykonane przez uczniów plakaty adresowane do rodziców, uczniów i pracowników szkoły o tematyce: szkodliwości palenia, negatywnym wpływie tytoniu i zachęcające do rzucenia palenia. Każda z klas przygotowała plakat, który przedstawiał palacza, klasa I - takiego , który pali 5 lat, klasa II - palacza, który pali 10lat, klasa III - 15 lat, klasa IV - 20 lat, klasa V – 25 lat, a klasa VI - 30 lat. W bardzo dosadny sposób dzieci ukazały jak zmienia się wygląd takiego palacza, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Klasy pokazały jak papierosy rujnują organy wewnętrzne. Wyżej wymienione plakaty zawierające informacje dot. szkodliwości palenia tytoniu zostały umieszczone na gazetkach w klasach, na korytarzach oraz na drzwiach wejściowych szkoły.

Mamy nadzieję, że podjęte działania pozostaną w pamięci uczniów, oraz przyczynią się do rozwoju świadomości dotyczącej skutków palenia papierosów. Nasze włączenie się do tej akcji służyło również poszerzeniu zakresu działań podjętych w ramach realizowanych programów antynikotynowych - ,,Czyste powietrze wokół nas", ,,Nie pal przy mnie, proszę", ,,Znajdź właściwe rozwiązanie".

 

 

25000