230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Treść
3 maja świętujemy uchwalenie konstytucji. Należy wspomnieć, iż była pierwszą konstytucją spisaną w nowożytnej Europie, drugą na świecie, zaraz po amerykańskiej. Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji przez Sejm Wielki (1788-1792) dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. W 1951 roku święto zostało oficjalnie zniesione. Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem państwowym w Polsce i dniem wolnym od pracy
Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała w sumie przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.
Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL. Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.
W ramach obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole lekcje historii, języka polskiego, lekcje wychowawcze i inne były poświęcone 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji, a także Świętom: Pracy i Flagi.
Celem było kształtowanie:
- postaw patriotycznych i świadomości narodowej .
- Kultywowanie pamięci o ważnym wydarzeniu historycznym – 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
A. Dobosz
Informacje na ten temat na stronie Kuratorium Oświaty w Krakowie:
https://kuratorium.krakow.pl/230-rocznica-uchwalenia-konstytucji-3-maja/