Przejdź do treści
zspBaczyn
Przejdź do stopki

Warsztaty teatralne 2012

Treść

Dnia 27 lutego 2012 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty teatralne, w których udział wzięli wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki.       
Prowadzącymi byli pan Jerzy Dziedzic (aktor), który gościł u nas już drugi raz i pani Maria Dyczek (charakteryzatorka i perukarka) - oboje z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Pan Dziedzic tym razem pragnął nam pokazać, jak ważni są w teatrze twórcy, poza sceną, dlatego w spotkaniu udział wzięła pani Maria.
Aktor rozpoczął warsztaty od wesołego przedstawienia siebie i swojej partnerki, a także objaśniał, w jakim celu do nas przyjechali. Następnie przeczytał baśń H. CH. Andersena pt. „Pewna wiadomość”. Wszyscy byli zachwyceni.
Po przeczytaniu lektury aktor wybrał jednego ucznia kl. V na krzesło przy pani charakteryzatorce. Pani Maria nałożyła naszemu koledze na głowę specjalną pończochę, która skrywa włosy na głowie i w ten sposób Łukasz był łysy.
Kolejnymi etapami charakteryzacji było m. in. malowanie twarzy specjalnymi kosmetykami, przyklejenie sztucznego nosa, wąsów a także ran oraz nakładanie przeróżnych peruk.
Pani Maria  pokazała nam w ten sposób, jak przygotowuje się aktorów w teatrze przed wyjściem na scenę. W tym czasie aktor ciekawie opowiadał o fryzurach panujących w różnych epokach i sposobach, jakimi się można np. pokłonić królowej. Gdybyśmy nie wiedzieli, kto zgłosił się do charakteryzacji, to chyba byśmy  go nie rozpoznali (np. Weronika była barokową pięknością, Marcelina sympatyczną myszką, Filip rozbójnikiem oraz inne postacie, które można zobaczyć poniżej).
W trakcie  spotkania  robiliśmy zdjęcia utrwalające całe warsztaty. Na koniec pani Maria pomalowała - na różne sposoby - jeszcze wszystkich chętnych swoimi profesjonalnymi szminkami, cieniami do powiek, kredkami... Zabawa była wspaniała a oklaskom nie było końca, żałowaliśmy tylko, że ta niezwykła lekcja trwała tak krótko.
I chociaż było to już drugie spotkanie z panem Jerzym Dziedzicem, to jednak z niecierpliwością będziemy czekać na następną fantastyczną lekcję.

Elżbieta Fidelus

Poniżej zamieszczono zdjęcia z warsztatów.
29623