Przejdź do treści
zspBaczyn
Przejdź do stopki

Zadanie 7

Treść

7. Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem Mój przyjaciel jest inwalidą - jak kształtować podstawy akceptujące niepełnosprawność.


Dnia 20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych. W ramach udziału w ogólnopolskim konkursie Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Baczynie odbyło się 21 marca 2012r. spotkanie z osobą niepełnosprawną - panią Danutą Dróżdż.                        

Głównym celem tego spotkania było uświadomienie uczniom jak niezwykle ważna, szczególnie w dzisiejszych czasach, jest integracja osób niepełnosprawnych z pełnosprawną młodzieżą i dziećmi. Młodzi ludzie często wynoszą z rodzinnego domu negatywne opinie dotyczące osób niepełnosprawnych, dlatego tak ważne jest uświadomienie im, że to, co wiedzą na temat niepełnosprawności nie zawsze jest zgodne z prawdą. Najlepszym sposobem na to jest bezpośredni kontakt z osobą dotkniętą jakąś dysfunkcją. Nic tak dobrze nie przemówi do młodych osób, jak to, kiedy będą mieli możliwość spędzenia czasu z niepełnosprawnymi. Zobaczą, że są to niezwykle wartościowi ludzie, którzy mimo choroby i przeciwności losu doskonale sobie radzą, robiąc to, co lubią i realizując swoje marzenia.

Spotkanie podzielone było na dwie części. W pierwszej części udział wzięli wszyscy uczniowie. Na początek p. Danuta zaprezentowała własną twórczość poetycką. Przeczytała kilka swoich utworów, a za wiersz pt. Zupa pomidorowa dzieci nagrodziły ją wielkimi brawami. Następnie opowiedziała dzieje swojego życia. Na zakończenie pierwszej części pokazała uczniom swoje prace malarskie i hafty. Najbardziej podobał się wszystkim nadmorski pejzaż i haftowany Chrystus w koronie cierniowej. W drugiej części przy pomocy nauczycieli p. Danuta przeprowadziła warsztaty malarskie na papierze czerpanym dla klas I – III. Dzieci z dużym zaangażowaniem zabrały się do pracy. Efekty były wspaniałe. Na zakończenie p. Danuta wręczyła wszystkim dzieciom słodki upominek, a dzieci dziękując wręczyły bukiet kwiatów i zaprosiły ją na następne spotkanie.

Spotkania z niepełnosprawnymi mogą przekonać dzieci o wartości człowieka, bez względu na ich sprawność. Jeżeli udałoby się zmienić nastawienie choćby niewielkiego ułamka młodych ludzi na temat niepełnosprawności, będzie to przede wszystkim ogromna szansa dla osób chorych, które będą mogły liczyć na większe zrozumienie i pomoc od innych.

Opracowała: Elżbieta Fidelus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

293880