Przejdź do treści
zspBaczyn
Przejdź do stopki

Prezydencja Polski w UE

Treść

Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej

CO TO JEST RADA UNII EUROPEJSKIEJ?

Rada Unii Europejskiej to instytucja UE.

Skład: ministrowie wchodzący w skład rządów poszczególnych państw członkowskich.

Rada nie ma jednego stałego składu – spotyka się w różnym składzie, zależnym od tematyki obrad, np. sprawy rolnictwa omawia Rada do Spraw Rolnictwa i Rybołówstwa (tutaj spotykają się odpowiedni ministrowie państw ds. rolnictwa), sprawy polityki zagranicznej porusza Rada do Spraw Zagranicznych, itd. Istnieje dziesięć możliwych składów Rady.

Główna funkcja Rady: organ prawodawczy – stanowi prawo wraz z Parlamentem Europejskim.

Jeżeli w traktatach, np. w Traktacie o Unii Europejskiej, bądź w opracowaniach tematycznych używa się terminu Rada oznacza on zawsze Radę Unii Europejskiej, a nie inną instytucję UE – Radę Europejską.


CO TO JEST PREZYDENCJA?

Prezydencja (przewodnictwo) to kierowanie przez 6 miesięcy pracami Rady Unii Europejskiej, która jest jedną z najważniejszych instytucji UE.

Polska Prezydencja rozpoczęła się 1 lipca 2011 r., a skończy 31 grudnia 2011 r.

W tym czasie do naszego kraju będą przyjeżdżać politycy i urzędnicy ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Polscy urzędnicy będą kierować rozmowami o przyszłości UE i wykonywać ważne zadania organizacyjne.


CO TO JEST TRIO PREZYDENCJI?

Określenie „trio”, chociaż kojarzy się głównie z muzyką, jest bardzo ważnym terminem związanym z Prezydencją.

Otóż trio Prezydencji to grupa 3 państw obejmujących przewodnictwo w Radzie UE kolejno po sobie. Każde z nich sprawuje tę funkcję przez 6 miesięcy. W praktyce państwa te współpracują ze sobą przez 18 miesięcy, nadając wspólny kierunek rozwoju UE.

Polska będzie sprawować Prezydencję w trio wspólnie z Danią i Cyprem.


DLACZEGO PREZYDENCJA MOJEGO KRAJU JEST TAKA WAŻNA?

Kraj sprawujący Prezydencję ma duży wpływ na decyzje podejmowane w Unii Europejskiej. To wielki prestiż, ale i odpowiedzialność.

W ciągu drugiego półrocza 2011 roku odwiedzi Polskę wielu zagranicznych gości, którym będziemy mogli zaprezentować walory turystyczne naszych regionów, bogactwo kultury i tradycji.

Sukces Prezydencji to najlepszy sposób na promocję kraju, walkę ze stereotypami i umocnienie naszego wizerunku w Europie i na świecie.


PREZYDENCJA w LICZBACH:

184 – tyle dni będzie trwała polska Prezydencja.

150 – tyle (mniej więcej) będzie spotkań z udziałem polityków i urzędników z całej Unii Europejskiej w wybranych miastach Polski.

1500 – tyle osób było zaangażowanych w przygotowania do polskiej Prezydencji.


JAK POLSKA PRZYGOTOWYWAŁA SIĘ DO PREZYDENCJI?

Już w 2008 roku polski rząd powołał Pełnomocnika odpowiedzialnego za przygotowania do polskiej Prezydencji – jest nim Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, minister Mikołaj Dowgielewicz.

Polski rząd przygotował tzw. priorytety Prezydencji, czyli wskazał główne tematy, które Polska będzie chciała w czasie Prezydencji przedyskutować ze swoimi partnerami z innych krajów UE.

Pod kątem spotkań w trakcie naszej Prezydencji, które będą się odbywać w polskich miastach w 2011 roku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wybrał odpowiednie ośrodki konferencyjne i hotele. Z wyprzedzeniem musi zadbać także o zapewnienie bezpieczeństwa gości z zagranicy, którzy przyjadą do Polski z innych krajów UE.

Chcemy, by pracownicy naszych ministerstw byli jak najlepiej przygotowani do rozmów, które ich czekają z partnerami z innych krajów, organizujemy więc dla nich specjalne szkolenia m.in. z języków obcych i wiedzy o Unii Europejskiej.

Z okazji polskiej Prezydencji ciekawe imprezy z udziałem artystów będą się odbywać m.in. w Polsce, Niemczech, we Francji, a nawet w Chinach. O bogaty program kulturalny naszej Prezydencji dba Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

CZY W MOJEJ OKOLICY W CZASIE PREZYDENCJI BĘDZIE SIĘ DZIAŁO COŚ CIEKAWEGO?

W 2011 roku w polskich miastach pod patronatem naszej Prezydencji  będą się odbywać koncerty, imprezy sportowe, wystawy oraz wiele innych atrakcji. Wszystkie informacje o tych wydarzeniach można znaleźć na oficjalnym portalu Prezydencji www.pl2011.eu.

 Źródło: www.old.prezydencjaue.gov.pl/abc-prezydencji

310081