Przejdź do treści
zspBaczyn
Przejdź do stopki

Wycieczka po Baczynie

Treść


Wycieczka po Baczynie 2014

27 maja 2014r. uczniowie klas IV - VI, którzy nie wyjechali na "zieloną szkołę" wzięli udział w pieszej wycieczce po Baczynie pod opieką Marii Pająk. Podczas zwiedzania swojej bardzo małej i doskonale wszystkim znanej miejscowości odwiedzili miejsca, które widzieli tylko nieliczni lub nawet żaden z uczestników. Na początek odwiedzili Strażacką Izbę Pamięci mieszczącą się w remizie OSP. Jest ona częścią Ekomuzeum Babia Góra.
Ekomuzeum nie jest muzeum w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. To zespół rozproszonych w terenie obiektów, tworzących kolekcją obrazującą wartości przyrodnicze i kulturowe regionu oraz dorobek jego mieszkańców. Przyroda, kultura i historia są prezentowane wspólnie w miejscu ich występowania. Ekomuzeum Babia Góra obejmuje aż 56 punktów rozmieszczonych na terenie powiatu suskiego. Można je poznawać wędrując pieszo, ale też jadąc rowerem lub konno. Oprócz szlaków turystyki pieszej wytyczono 208 km szlaków turystyki jeździeckiej oraz 191 km tras rowerowych.


Obiekty Ekomuzeum pokazują obraz tutejszej kultury, zwyczajów, historii i walorów przyrodniczych prezentowanych w różnorodny sposób. Są wśród nich obiekty przeznaczone do zwiedzania lub oglądania, jak zabytki architektury sakralnej i świeckiej, regionalne muzea, skanseny i ekspozycje, galerie sztuki ludowej, miejsca wydarzeń historycznych oraz obiekty przyrodnicze. Często jednak zwiedzanie nie ogranicza się do oglądania, tak jak w zabytkowym Dworze na Wysokiej, gdzie można wysłuchać koncertu na lutni i gawęd gospodarza. Jednakże najbardziej atrakcyjne są miejsca, gdzie każdy może stać się uczestnikiem i twórcą, jak liczne pracownie artystów ludowych i rzemieślników, którzy chętnie wprowadzą w tajniki swoich profesji, jak wielokrotnie nagradzana hafciarka pani Anna Koziana z Makowa Podhalańskiego czy koszykarz i pszczelarz pan Czesław Sikora z Budzowa. W niektórych gospodarstwach spróbować można swoich sił w pieczeniu chleba, wyrabianiu masła, poznać sekrety pszczelarzy i spróbować tradycyjnych, ekologicznie wytwarzanych przysmaków.

Po Izbie Pamięci oprowadził uczniów prezes OSP - Pan Władysław Łuczak. Bardzo ciekawie opowiadał o zgromadzonych eksponatach strażackich, górniczych, militarnych i rzeczach służących dawniej do codziennego użytku w gospodarstwach.

Następnie uczniowie wyruszyli w trasę szlakiem "baczyńskich kapliczek", z których najstarsza, na roli "Witkówka" została zbudowana w I połowie XIXw., a "najmłodsza" ma zaledwie kilka tygodni.

Najbardziej spodobało się uczniom zwiedzanie pasieki Pana Sołtysa - Adama Liszki. Dowiedzieli się, w jaki sposób odbywa się produkcja miodu i jakie gatunki może mieć ten słodki i zdrowy specjał. Obejrzeli także sprzęt niezbędny w pasiece, a na koniec zostali poczęstowani miodem spadziowym.
Z nowym zapasem sił po słodkiej przekąsce uczniowie dotarli jeszcze na "Końcówkę", czyli ostatnią rolę w Baczynie i szczęśliwi wrócili na obiad do szkoły.
24999