Przejdź do treści
zspBaczyn
Przejdź do stopki

50-cio lecie szkoły

Treść

10 maja 2011 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Baczynie obchodzono uroczystość 50-lecia powstania placówki i nadania sztandaru szkole. Na nią zaproszono wielu znakomitych gości. Piękna, słoneczna pogoda podkreślała doniosłość tej chwili.

Rozpoczęła się ona o godzinie 10:00 mszą świętą , która była odprawiana na placu apelowym. W czasie mszy poświęcony został sztandar. Homilię wygłosił ks. Józef Chodurek – wychowanek tej właśnie placówki. Wrócił on wspomnieniami do czasów, kiedy uczęszczał do szkoły oraz swojej prymicji, która miała miejsce w tym właśnie budynku.

Następnie zaproszeni goście udali się na salę gimnastyczną , gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego, wprowadzono na salę sztandar. Później uczniowie kl. I-III przywitali przybyłych gości piosenką, a przedszkolaki zatańczyły poloneza. Kolejnym punktem święta było przekazanie przez przedstawicieli rodziców: Józefa Łuczaka, Ewę Niebudek oraz Agnieszkę Pitek sztandaru dyrektorowi szkoły mgr Teresie Gaura, która później powierzyła go uczniom. Prowadząca uroczystość Justyna Głowacz opisała wygląd sztandaru, a poczet złożony z uczniów go prezentował. Wszyscy zgromadzeni mogli dokładnie poznać rewers i awers sztandaru. Następnie wystąpili przedstawiciele uczniów klas I-VI oraz zastępca przewodniczącej SU Wiktoria Dobosz, która odczytała tekst ślubowania. Po złożeniu przyrzeczenia uczniowie oddali hołd sztandarowi i od tej chwili stał się on własnością szkoły. Sztandar będzie zawsze przypominał, jak ważna w życiu każdego człowieka jest Ojczyzna, wiara, nauka. Dyrektor szkoły wygłosiła okolicznościowe przemówienie. Zabrali również głos Jan Najdek – wójt Gminy Budzów, Elżbieta Kowalczyk – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach,  Andrzej Pająk – starosta suski oraz przedstawiciele rodziców.

Zaproszeni goście obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez uczniów. Składała się ona z dwóch scen. Pierwsza przeniosła widzów do kawiarni "Pod Pikadorem". Tu spotkali się: Julian Tuwim, Jan Lechoń, Antoni Słonimski z uczniami ze szkoły w Baczynie. Słuchacze poznali biografię patrona – Juliana Tuwima oraz historię rozwoju szkolnictwa w Baczynie. Atmosferę kawiarni oddawała scenografia, rekwizyty oraz muzyka. Wielki aplauz publiczności wzbudziły piosenki śpiewane przez uczniów, a napisane przez Juliana Tuwima. Wykonawców nagrodzono długimi brawami.

Druga część to "Pasażerowie z Lokomotywy". Na scenie pojawił się przepięknie wykonany rekwizyt pociągu oraz bohaterowie utworów Juliana Tuwima: Zosia Samosia, Tralalińscy, Murzynek Bambo, no i oczywiście niesamowity pan Hilary, który już samym wyglądem wywołał uśmiech na twarzach widzów. Ogromne wrażenie na widzach wywarła jazda po scenie pociągu, której towarzyszyła piosenka "Lokomotywa". Wspaniała gra dzieci zachwyciła wszystkich. W swoich wypowiedziach goście podkreślali, że czuli się, jak w prawdziwym teatrze.

Wszystkich gości zaproszono na obiad. Odbył się on w kwitnącym sadzie, w który zamienił się korytarz szkolny. Tworzyły go przepięknie wykonane sztuczne jabłonie. Podziw zaproszonych wzbudziły bardzo estetycznie wykonane gazetki na korytarzu. Goście złożyli wpisy do wyłożonej księgi pamiątkowej.

Dyrektor szkoły Teresa Gaura zebrała liczne gratulacje za tak pięknie przygotowaną uroczystość.


Wystrój korytarza


Scenografia

OłtarzMsza świętaPoczty sztandarowe

Poświęcenie sztandaru

Księża (od lewej) ks. Józef Chodurek, ks. kanonik Stanisław Kolarski, ks. Zbigniew Kosowski

Zaproszeni goście

Występ przedszkolaków i piosenka powitalna w wykonaniu uczniów klas I - III
Zaprzysiężenie sztandaru


Ślubowanie przedstawicieli wszystkich klas

Przemówienia gości
 


 Występ uczniówPiosenka w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich z Baczyna 
25488