Przejdź do treści
zspBaczyn
Przejdź do stopki

Wiosna

Treść

 Tego dnia Słońce przechodzi przez punkt Barana, jest to jeden z dwóch punktów, w których przecina się ekliptyka i równik niebieski. Mamy wówczas do czynienia z równonocą wiosenną. Słońce przez kolejne pół roku oświetla mocnej półkulę północną. Podczas trwania astronomicznej wiosny dzień staje się coraz dłuższy, aż do przesilenia letniego, czyli momentu maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca. W 2021 roku astronomiczna wiosna skończy się 21 czerwca. 

Z biegiem lat astronomiczny początek wiosny będzie wypadał coraz wcześniej. W 2048 roku prawdopodobnie termin ten przypadnie już na 18.03. Z kolei za niecałe 100 lat, dokładnie w 2102 roku, pierwszy dzień wiosny może wypaść nawet 13 marca.

Przyroda wiosną

Wiosna w Polsce przychodzi w różnych terminach w zależności od regionu. Najwcześniej oznaki nadchodzącej wiosny można zauważyć na południowym zachodzie kraju. Najpóźniej – na krańcu północno-wschodnim.

Kiedy zaczyna pojawiać się wiosenne słońce, znacznie częściej wybieramy się na wycieczki do lasu czy na łąkę. Możemy zauważyć zmiany zachodzące w naturze. W przyrodzie można zauważyć oznaki wczesnej wiosny już w marcu.

Kwitną wówczas:

-śnieżyczki przebiśniegi o delikatnych, białych, zwisających kwiatach (należy pamięta

, że w Polsce są pod ochroną),

-krokusy spiskie (ich inna nazwa to szafrany spiskie) – bezlistną łodygę obrastają duże, fioletowe kwiaty z pomarańczowymi słupkami (również są pod ochroną),

-zawilce gajowe – ich białe kwiaty można znaleźć w starych lasach,

-przylaszczki pospolite – małe, fioletowe kwiaty pojawiają się na łodyżkach przed liśćmi, te kwiaty można znaleźć w lasach liściastych.

 Zwierzęta wracają, sprzątają, regenerują się po zimie, ale przede wszystkim czekają na potomstwo.

Pierwsze ptaki, które powracają do Polski po zimie, to:

 skowronki, szpaki, droździki, zięby, jaskółki dymówki, kopciuszki, drozdy, rudziki, bociany, żurawie.

Płazy, np. żaby, zaczynają składać skrzek.

Swoje nory opuszczają borsuki, jenoty, które często zimują razem.Świat flory i fauny w tym okresie jest fascynujący i przepiękny. Warto pamiętać o tym, by dać wówczas zwierzętom spokój i nie zaburzać ich życia.

Małgorzata Chorąży

Źródła:

https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/Pierwszy-dzien-wiosny-2021-kiedy-jest-kalendarzowy-i-astronomiczny-poczatek-wiosnyhttps://dziendobry.tvn.pl/a/ptaki-wiosenne-jak-je-rozpoznawac-nazwy?horacy=2

https://dziendobry.tvn.pl/a/ptaki-wiosenne-jak-je-rozpoznawac-nazwy?horacy=2

https://www.imgw.pl/wydarzenia/poczatek-kalendarzowej-jesieni-2020-roku

238019